Yhteystiedot

2035Legitimacy-hanke kokoaa yhteen tutkijoita oikeustieteen, taloustieteen, sosiologian ja ilmastomallinnuksen aloilta.

Hanke on aidosti poikkitieteellinen ja pyrkii eri tieteenalojen yhteistyöhön sekä vuoropuheluun Suomen ilmastopolitiikan legitimiteettikysymyksiä tutkittaessa.

Hankkeen johto ja koordinaatio

Tuula Honkonen

Hankkeen koordinaattori

tuula.honkonen@uef.fi

Vilja Johansson

Vuorovaikutusvastaava

vilja.johansson@gmail.com

Tutkijat

Helsingin yliopisto

Päivi Leino-Sandberg

Professori (Transnational European Law), WP4-johtaja, oikeustiede
paivi.leino@helsinki.fi

Ilmatieteen laitos

Harri Kokkola

Erikoistutkija, ilmastotiede (aerosolimallinnus)

harri.kokkola@fmi.fi

Kari Lehtinen

Professori (teoreettinen ja numeerinen aerosolien fysiikka ja dynamiikka), WP5-johtaja

kari.lehtinen@fmi.fi

Heikki Tuomenvirta

Erikoistutkija, ilmastotiede (meteorologia)

heikki.tuomenvirta@fmi.fi

Jyväskylän yliopisto

Suvi Huttunen

Yliopistonlehtori, sosiaalitieteet

suvi.m.huttunen@jyu.fi

Anni Turunen

Väitöskirjatutkija, yhteiskuntapolitiikka

anni.e.turunen@jyu.fi

Suomen ympäristökeskus

Antti Belinskij

Tutkimusprofessori, WP3-johtaja, oikeustiede

antti.belinskij@syke.fi

Seita Romppanen

Erikoistutkija, oikeustiede

seita.romppanen@syke.fi

Itä-Suomen yliopisto

Tuula Honkonen

Yliopistonlehtori (kansainvälinen oikeus), koordinaattori, oikeustiede

tuula.honkonen@uef.fi

Vilja Johansson

Nuorempi tutkija, oikeustiede



vilja.johansson@gmail.com

Kati Kulovesi

Professori (Kansainvälinen oikeus), Johtaja, WP1-johtaja, oikeustiede

kati.kulovesi@uef.fi

Nicola Sharman

Nuorempi tutkija, oikeustiede

nicolasharman@gmail.com

Harro van Asselt

Professori (Ilmasto-oikeus), oikeustiede

harro.vanasselt@uef.fi

Valtion taloudellinen tutkimuskeskus

Marita Laukkanen

Johtava tutkija, Varajohtaja, WP2-johtaja, taloustiede

marita.laukkanen@vatt.fi

Kimmo Ollikka

Erikoistutkija, taloustiede


kimmo.ollikka@vatt.fi

Ohjausryhmä

  • Jonas Ebbesson,Stockholm University
  • Peter Newell, University of Sussex
  • Karin Bäckstrand, Stockholm University
  • CJ Brian Preston, New South Wales Land and Environment Court
  • Heta-Elena Heiskanen, Ministry of the Environment
  • Leo Parkkonen, Ministry of Finance
  • Matti Kahra, The Confederation of Finnish Industries
  • Mikael Kirkko-Jaakkola, Taxpayers Association of Finland
  • Pia Björkbacka, Central Organisation of Finnish Trade Unions
  • Leila Kurki, Finnish Confederation of Professionals
  • Kaisa Kosonen, Greenpeace Finland
  • Marja Järvelä, University of Jyväskylä